Leczenie toksyną botulinową daje nowe możliwości chorym na migrenowe, przewlekłe bóle głowy oraz rehabilitowanym z powodu niedowładu typu spastycznego kończyn, pacjentom z dystonią pierwotną lub wtórną (tj. z kurczem powiek, połowiczym kurczem twarzy, kręczem karku, dystonią ustno-żuchwową, zespołem Meige’a, kurczem pisarskim). Doskonałe efekty uzyskuje się w leczeniu nadpotliwości (dłoni, stóp i pach), bruksizmu (zgrzytania zębami). 
          Ta forma terapii jest uzupełnieniem farmakoterapii i rehabilitacji bądź leczeniem z wyboru w przypadku, kiedy inne metody zawiodły.
           Toksynę podaje się śródskórnie bądź domięśniowo co około 12 tygodni. Efekt działania toksyny ujawnia się po kilku dniach do 2 tygodni i trwa kilka lub kilkanaście tygodni. 
          Przed podaniem leku chory powinien przejść kwalifikację, polegającą na zebraniu wywiadu odnośnie dotychczasowego leczenia, przeprowadzeniu badania specjalistycznego przez neurologa, analizie badań dodatkowych (MRI lub KT głowy, EMG, badań z krwi- w zależności od jednostki chorobowej podlegającej leczeniu). 

Połowiczy kurcz twarzy
Połowiczy kurcz twarzy (HFS-hemifacial spasm) należy do grupy  przewlekłych chorób neurologicznych zwanych mioklonią segmentalną. Najczęściej dotyka kobiety w średnim wieku.  Polega na mimowolnych jednostronnych skurczach tonicznych i klonicznych mięśni twarzy.
Przyczyną choroby jest najczęściej konflikt naczyniowo-nerwowy w obrębie struktur Centralnego Układu Nerwowego, który może być uwidoczniony w badaniach neuroobrazowych.
Lekarz neurolog różnicuje schorzenie z tikami, blefarospazmem, psychogennym kurczem twarzy, dyskinezami itp.
Choroba rozwija się stopniowo. Najpierw występują kurcze mięśni wokół oka potem rozprzestrzeniają się na inne mięśnie po tej samej części twarzy w szczególności na mięśnie żuchwy i ust. U niektórych pacjentów przy kurczu mięśni występuje  wrażenie kłującego dźwięku w uchu po stronie zajętej chorobą .
W przypadku ujawnienia konfliktu naczyniowo-nerwowego pacjenci są kierowani na konsultację neurochirurgiczną.
Leczenie HFS polega na podawaniu toksyny botulinowej do zajętych chorobą mięśni twarzy co kilka miesięcy. Zastrzyk niewielkiej ilości leku powoduje zahamowanie nadaktywnych mięśni odpowiedzialnych za skurcze twarzy. 


Migrenowe bóle głowy
 Migrenowe bóle głowy- przewlekłe są coraz częstszą chorobą, szczególnie wśród ludzi młodych.
Obecnie w ich leczeniu najskuteczniejsza jest toksyna botulinowa typu A podawana co kilka miesięcy w okolicę głowy i karku. Jest to działanie profilaktyczne, po kilku spotkaniach bóle głowy są znacznie zredukowane lub nie występują. 
Zalecane jest podanie prawie dwóch ampułek Botoxu domięśniowo (195 jednostki botuliny).  Jest to zabieg dość kosztowny (ok 1800 PLN jeden zabieg, konieczne 2-3 spotkania co ok 3-4 miesiące), jednak leki przyjmowane doraźnie również nie należą do najtańszych ( cena 1 tabletki tryptanu to 10-20 PLN ),a absencja w pracy i wyłączenie z życia rodzinnego często również kosztują dużo osobę cierpiącą na migreny.
Warto spróbować metody uznanej na świecie, mającej udowodnioną skuteczność, praktycznie pozbawionej skutków ubocznych ogólnoustrojowych.
Zabieg trwa ok 30-40 minut, towarzyszy mu minimalny dyskomfort związany z aplikacją leku.
Przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby nerwowo-mięśniowe, ciąża, karmienie piersią.
Kwalifikacja polega na skrupulatnym zebraniu wywiadu, przeprowadzeniu badania neurologicznego, analizie badań dodatkowych.
Kilka dni przed zabiegiem nie należy przyjmować Aspiryny oraz innych leków mających wpływ na krzepnięcie krwi, po zabiegu ok 4 doby nie korzystamy z sauny  i solarium , nie masujemy miejsc wkłuć.
Jeżeli próbowałaś/próbowałeś  już różnych metod pozbycia się migreny, masz bóle głowy przez większą część miesiąca i tak jest od co najmniej 3 miesięcy- zadzwoń do nas.


Nadpotliwość
Nadpotliwość - nadmierna potliwość (HYPERHIDROFIS)
Spocone dłonie czy pachy to relatywnie częsty problem powodujący dyskomfort pacjentów i ich otoczenia. Toksyna botulinowa podana w te okolice miejscowo wpływa na gruczoły potowe zahamowując wydzielanie przez nie potu.
Efekt zabiegu utrzymuje się do 6 miesięcy.
Przed zabiegiem znieczulamy na życzenie pacjenta miejsca aplikacji leku.
Nadpotliwość  dotyczy do 2% społeczeństwa. Jest to schorzenie autonomicznego układu nerwowego, w którym stwierdzamy nadmierną produkcję potu. Układ ten kontroluje około 5 milionów gruczołów potowych rozmieszczonych w różnych miejscach naszej skóry. Najczęściej objawy nadpotliwości lokalizują się w okolicy twarzy, dłoni i stóp.
Trudno jest określić fizjologiczną normę ilości wydalanego potu, dlatego rozpoznanie choroby często opierane jest na subiektywnym odczuciu pacjenta. Nadmierna potliwość występuje w sytuacjach nieadekwatnych do fizjologicznych reakcji wywoływanych przez czynniki środowiskowe.
Podstawowa diagnostyka opiera się na prawidłowo zebranym wywiadzie, wykluczeniu innych przyczyn organicznych nadpotliwości (np. nadczynności tarczycy, cukrzycy, akromegalii, guzów nadnerczy itp.). 


Kurcz powiek
Kurcz powiek ( blefarospazm ) jest przewlekłą chorobą neurologiczną należącą do tzw. dystonii ogniskowych. Polega na występowaniu mimowolnych skurczów mięśnia okrężnego oka. Powoduje to mrużenie oka i mimowolne jego zamykanie. W większości przypadków objawy występują obustronnie, nasilają się w sytuacjach stresowych oraz po ekspozycji na oślepiające światło lub wiatr. Niekiedy towarzyszy im uczucie suchości oka, „piasku pod powieką”. Czasem w mimowolne skurcze zaangażowane są inne mięśnie górnej części twarzy, powodując powstanie nienaturalnych grymasów twarzy.
Zaciskanie powiek oraz trudności z otwarciem oczu praktycznie uniemożliwiają wiele czynności np. czytanie, oglądanie telewizji, prowadzenie samochodu. Pomimo, że choroba nie upośledza ostrości wzroku, może prowadzić do funkcjonalnej ślepoty.
Schorzenie dotyka częściej kobiety, szczególnie po 50 roku życia.
Lekarz neurolog przeprowadza badanie, które wyklucza inne choroby prowadzące do zamykania oka np. miastenię lub miopatię.
Jedyne skuteczne leczenie blefarospazmu polega na podawaniu toksyny botulinowej do mięśnia okrężnego oka co kilka miesięcy. Zastrzyk niewielkiej ilości leku powoduje zahamowanie nadaktywności mięśnia odpowiedzialnego za zamykanie oka. 

realizacja: Bartosz Pęcherz