Zespoły bólowe dzielimy na ostre i przewlekłe.

Oba rodzaje są wyzwaniem dla współczesnej medycyny.
W mojej praktyce zawodowej najczęściej spotykam pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa i głowy oraz mających dolegliwości związane z nadmierną spastycznością, przykurczasmi mięśni.

Po zebraniu wywiadu, przeprowadzeniu badania neurologicznego oraz analizie badań dodatkowych staram się pomóc cierpiącemu pacjentowi.
Do dyspozycji w walce z bólem korzystam z nowoczesnych form farmakoterapii, iniekcji domięśniowych analgetyków lub neurotoksyny botulinowej typu A, w uzasadnionych przypadkach zalecam konsultację neurochirurgiczną, ortopedyczną, rehabilitację leczniczą. W razie konieczności zwracam uwagę pacjentów ku zmianie złych nawyków, eliminacji czynników szkodliwych dla zdrowia.

Skuteczność terapii przeciwbólowych zależy od źródła bólu, stopnia zaawansowania schodzenia oraz współpracy pacjenta w procesie leczenia.
Jest to trudna dziedzina medycyny, satysfakcjonujący efekt nie zawsze to samo oznacza dla konkretnego pacjenta, odczuwanie bólu jest bardzo subiektywne, to proces  trudny do zmierzenia.

Dla mnie wyznacznikiem sukcesu terapeutycznego nie zawsze jest całkowite wyzdrowienie chorego człowieka, czasem to po prostu poprawa komfortu życia cierpiącego na nieuleczalną chorobę pacjenta.

realizacja: Bartosz Pęcherz